top of page

2019 Maaş Artışı ne Kadar Olacak?En düşük memur maaşı ne kadar olacak? Memurların 2019 Ocak zammı belli oldu mu? Memur 2019 Ocak zammı oranı ne kadar?


Memur ve emekliler yıl başının yaklaşması ile birlikte gözünü zam haberlerine çevirdi. Açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte memur ve emeklilerin zam oranları da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Memur ve emeklilerinin zam oranları toplu görüşmeler sonucu belirleniyor. Yaşanan bu gelişmeler üzerine milyonlarca memur, 2019 Ocak memur zammı belli oldu mu? Memur Ocak zammı ne kadar olacak? Ocak ayında en düşük memur maaşı ne kadar olacak? 2019 Ocak memur zam oranı ne kadar? sorularına cevap arıyor. İşte o detaylar..


Memur ve emeklilerinin zammı toplu sözleşmeyle belirlenirken, orana enflasyon farkı da ekleniyor. Bu hesapla memur ve emekliler ocakta yüzde 12.32 zam alacak ve en düşük memur maaşı 3518 TL olacak


Memur ve emeklilerinin zam oranları toplu görüşmeler sonucu belirleniyor. Yani maaşları direkt enflasyona bağlı olarak artmıyor. Ancak bir önceki altı aylık enflasyon toplu görüşmelerde belirlenen oranı aşarsa, enflasyon farkı kadar ilave zam alıyorlar.


Ocakta memur ve emeklilerine toplu görüşmelerde belirlendiği gibi yüzde 4 zam yapılacak. Buna ilave memur ve emeklileri temmuz-aralık dönemindeki enflasyon oranının yüzde 3.5'i geçip geçmeyeceğine göre enflasyon farkı alacak.


ENFLASYON FARKI ALINACAK Bugün için memur zammının yüzde 4 toplu sözleşme zammı, yüzde 8.32 de enflasyon farkı olmak üzere yüzde 12.32 olması söz konusu. Görevdeki memurlar ve emeklileri ocak-haziran dönemindeki enflasyon oranında zammı temmuzda aldılar. Memur ve emeklilerinin maaşlarına temmuzda yüzde 8.65 zam yapıldı.


Zam sonrası en düşük memur emeklisinin maaşı 2.149 TL'ye, en düşük memur maaşı ise aile yardımı dâhil 3.133 TL'ye yükselmişti. Kasım ve aralık aylarındaki enflasyon düşerse oran düşecek, yükselirse zam yapılacak.
4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page